Șase persoane au fost reținute și alte patru sunt sub control judiciar în dosarul de înșelăciune cu mașini de lux instrumentat de DIICOT Ploiești.
mașini perchezitii inselaciune

Șase persoane au fost reținute și alte patru sunt sub control judiciar în dosarul de înșelăciune cu mașini de lux instrumentat de DIICOT Ploiești.

În urma celor 30 de percheziții efectuate joi de polițiștii prahoveni de la Investigații Criminale Prahova și procurorii DIICOT Ploiești „au fost descoperite și ridicate 17 autoturisme de lux în valoare estimată de aproximativ 900.000 de euro, 105 chei aparținând unor autoturisme, 217.500 de lei și 11.500 de euro, 1.500 de euro în bancnote contrafăcute, certificate de înmatriculare în alb, cărți de identitate în alb, contracte de vânzare cumpărare, alte înscrisuri, laptopuri și suporturi de memorie, precum și alte mijloace de probă”.

De asemenea, șase persoane au fost reținute și urmează să afle dacă pe numele lor vor fi emise mandate de arestare preventivă. Alte patru persoane au fost plasate sub control judiciar.

Poza articol  Citește articolul: VIDEO 🎦 Mașini de lux furate din țările UE erau „clonate”, trecute prin RAR și apoi vândute clienților români. Procurorii DIICOT Ploiești au oprit „afacerea”

„Din actele de urmărire penală a reieșit faptul că, în perioada cuprinsă între anul 2024 și luna iunie 2026, persoanele cercetate ar fi inițiat și constituit un grup infracțional organizat în scopul săvârșirii de infracțiuni din sfera traficului intern și internațional de autovehicule de lux. 

Astfel, membrii grupării de criminalitate organizată ar fi realizat „importul” și vânzarea unor autoturisme care provin din săvârșirea unor fapte penale, prin crearea unor clone ale unor autovehicule autentice, similare, aflate în circulație, tăinuire, ce ar fi avut ca obiect dobândirea, valorificarea sau înlesnirea valorificării unor autovehicule cunoscând că acestea provin din săvârșirea unor fapte prevăzute de legea penală și înșelăciune prin inducerea în eroare a cumpărătorilor autovehiculelor respective cu privire la autenticitatea acestora și a actelor de proveniență.

De asemenea, în scopul obținerii sumelor de bani provenite din comercializarea autoturismelor, membrii ar fi recurs la fals în înscrisuri oficiale și sub semnătură privată, prin contrafacerea actelor de dobândire ulterioară și a celor necesare înmatriculării, fals în declarații, prin nedeclararea corespunzătoare a adevărului cu ocazia prezentării la instituțiile abilitate în domeniu, uz de fals (folosirea înscrisurilor contrafăcute la instituțiile abilitate în domeniu), perturbarea și alterarea sistemelor informatice (prin atașarea unor dispozitive electronice care împiedică funcționarea sistemelor informatice constituite din computerele de bord ale autovehiculelor).

Totodată, persoanele cercetate ar fi pus în circulație autovehiculele clonate, cu numere false de înmatriculare.

Liderii ar fi acționat pe toate palierele, în timp ce membrii ar fi avut sarcini precise, acționând pe paliere bine delimitate, dar concertat, în scopul grupului infracțional organizat”, au detaliat anchetatorii.

Acțiunea a fost realizată cu sprijinul polițiștilor Serviciului Criminalistic Prahova și  al luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova, al inspectoratelor de poliție județene Bistrița-Năsăud, Argeș, Teleorman, Ialomița , Ilfov, Direcției Generale de Poliție a Municipiului București și jandarmilor Grupării Mobile de Jandarmi „Matei Basarab” Ploiești.

În cauză se fac cercetări pentru constituirea unui grup infracțional organizat, tăinuire, înșelăciune, instigare la infracțiunea de fals material în înscrisuri oficiale, instigare la infracțiunea de uz de fals, participație improprie la infracțiunea de uz de fals, instigare la infracțiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată, instigare la infracțiunea de uz de fals, instigare la infracțiunea de fals în declarații, fals în înscrisuri sub semnătură privată, de uz de fals, fals în declarații, punere în circulație sau conducere a unui vehicul neînmatriculat, complicitate la infracțiunea de înșelăciune, instigare la infracțiunea de alterare a integrității datelor informatice și instigare la infracțiunea de perturbare a funcționării sistemelor informatice.