Cazul a fost reclamat la Poliție chiar de fiica prahoveanului acuzat de încălcarea ordinului de protecție emis pentru a-l ține la distanță de soția lui.
ordin de protecție

Cazul a fost reclamat la Poliție chiar de fiica prahoveanului acuzat de încălcarea ordinului de protecție emis pentru a-l ține la distanță de soția lui.

„La data de 23 iunie 2026, în jurul orei 19:00, polițiștii au fost sesizați de către o femeie din comuna Șoimari cu privire la faptul că tatăl său, față de care fusese emis un ordin de protecție provizoriu, s-ar fi deplasat la domiciliul persoanei protejate, respectiv al soției sale.

Din verificările efectuate a rezultat că, în cursul aceleiași zile, în jurul orei 13:35, polițiștii au intervenit pentru gestionarea unui caz de violență în familie. În urma evaluării riscului, a fost emis un ordin de protecție provizoriu față de bărbatul de 47 de ani, prin care i-a fost impusă obligația de a nu se apropia de persoana vătămată, o femeie în vârstă de 47 de ani.

Ulterior, în jurul orei 19:00, bărbatul s-ar fi deplasat la domiciliul persoanei protejate, încălcând astfel obligațiile și interdicțiile stabilite prin ordinul de protecție provizoriu”, au detaliat reprezentanții IJP Prahova.

După ce l-au depistat pe individ, polițiștii l-au audiat și au decis să-l rețină pentru 24 de ore, urmând ca acesta să fie prezentat unității de parchet competente, în vederea dispunerii unei alte măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate de polițiști, sub coordonarea procurorului de caz.

Cazuri similare au fost înregistrate luni, la Ploiești și Valea Călugărească. Ambii bărbați au ajuns, de asemenea, în arest.

Poza articol  Citește articolul: Doi prahoveni au fost reținuți după ce au încălcat ordinele de protecție

Foto cu caracter ilustrativ