16 județe din țară intră duminică sub cod roșu de caniculă, iar de luni valul de căldură va cuprinde aproape toată țara. Avertizarea e în vigoare până miercuri.
caniculă

16 județe din țară intră duminică sub cod roșu de caniculă, iar de luni valul de căldură va cuprinde aproape toată țara. Timp de trei zile, maximele vor depăși 40 de grade, iar minimele vor fi varia între 17 și 25 de grade. Meteorologii vorbesc despre temperaturi comparabile cu valorile absolute ale lunii iunie.

Prognoza meteo arată că sunt șanse reale ca acest an să marcheze un nou record de temperatură al lunii iunie, după cel de 42 de grade înregistrat la Oravița, în 1938. Ultimele zile ale aceste luni aduc un val de căldură intensă asupra României.

De duminică dimineață, 16 județe intră sub cod roșu.

Poza articol  Citește articolul: ANM: HARTA. Cod roșu de căldură extremă în 16 județe, duminică și luni

Luni, însă, valul de căldură se extinde și se intensifică, iar ANM anunță că va institui cod roșu în aproape toată țara până miercuri dimineață.

„În Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana.

Nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa în general între 17 și 25 de grade”, avertizează meteorologii.

Poza articol  Citește articolul: Recomandările ANSVSA pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioadele cu caniculă – Protejaţi-vă sănătatea!

În după-amiaza și seara zilei de marți, gradul de instabilitate atmosferică va fi în creștere mai ales în zonele de deal și de munte, precizează ANM.

Sursa foto: depositphotos.com