Consiliul Judeţean Prahova a aprobat recent actualizarea indicatorilor la un proiect care propune instalarea unor camere de monitorizare video de-a lungul drumurilor judeţene.
Proiectul, despre care "Telegrama" a scris încă din 2021, propune instalarea a peste 700 de camere video, jumătate dintre ele fixe, jumătate mobile, pe drumurile judeţene, în intersecţiile importante şi în puncte unde apar frecvent probleme de trafic sau legate de fapte de vandalism sau aruncarea necontrolată a deşeurilor. În total, ar urma să fie monitorizate 329 de zone, dintre care 62 de intersecţii dintre drumurile judeţene şi cele naţionale, 89 de intersecţii dintre mai multe drumuri judeţene şi 178 de puncte de pe drumurile judeţene sau intersecţii ale drumurilor judeţene cu drumurile locale.
Printre acestea se numără şi unele dintre "punctele negre" din Prahova, renumite pentru accidentele rutiere, precum intersecţia dintre DN1 şi DJ720, în dreptul comunei Floreşti, intersecţia de la Călineşti, intersecţia cu strada Alba Iulia, la ieşirea din Ploieşti spre Păuleşti, intrarea în Băneşti, intrarea din DN1 spre Băicoi sau intersecţia Drumului Naţional 1B cu DJ 149, care asigură accesul spre Fântânele de o parte şi Conduratu de cealaltă.
PE ACEEAŞI TEMĂ:
Sute de camere video în unele dintre cele mai periculoase intersecţii din Prahova. Vezi unde vor fi amplasate!
Conform hotărârii adoptate de forul legislativ judeţean, valoarea totală a investiţiei este de puţin peste 28.120.000 de lei cu tot cu TVA. Valoarea finanţată de Ministerul Dezvoltării, prin Programul Naţional de Investiţii "Anghel Saligny", va fi de puţin peste 16,5 milioane de lei, iar administraţia judeţeană ar trebui să suporte o cotă proprie de cofinanţare de aproximativ 11,6 milioane de lei.
Iniţiatorul proiectului de hotărâre, vicepreşedintele CJ Prahova, Dumitru Tudone, argumentează că sistemul de monitorizare, printre altele, "va duce la prevenirea și sancționarea unor fapte de natură contravențională sau infracțională in domeniile de circulație și sigurantă rutieră pe drumurile din județul Prahova" şi "va contribui la preîntâmpinarea unor posibile acte de violență sau vandalism, precum și la creșterea gradului de siguranță a locuitorilor județului Prahova, dar și a persoanelor aflate in tranzit prin județ și la păstrarea cadrului natural". Totodată, "va duce la prevenirea si limitarea vandalizării infrastucturii drumurilor publice de interes județean; va duce la prevenirea și combaterea depozitărilor ilegale de deșeuri limitrofe drumurilor de interes național si județean; va asigura investigarea legală a evenimentelor care se desfăşoară in zona vizată şi furnizarea de probe, necesare pentru instrumentarea în justiţie".