Mai mulţi cetăţeni de onoare ai oraşului prahovean Buşteni, printre care jucătoarea de tenis Simona Halep şi cântăreţul Lupu Rednic, îşi pierd loturile pentru case primite gratuit.

Consiliul Local a dezbătut luni două proiecte de hotărâre privind retragerea dreptului de folosinţă pe care îl primiseră Simona Halep şi Lupu Rednic asupra unor terenuri din staţiune. Autorităţile locale spun că, anterior, aceeaşi procedură a avut loc şi pentru luptătorul Ionuţ Iftimoaie, judoka Alina Dumitru şi cântăreţul Marcel Pavel.

Contactat pentru un punct de vedere, primarul oraşului, Mircea Corbu, a explicat că respectivele celebrităţi au primit loturi pentru case din partea administraţiilor precedente, având în contractele de dare în folosinţă gratuită a terenurilor o clauză prin care ar fi trebuit să înceapă lucrările în termen de un an. Edilul spune că nu toţi cetăţenii de onoare au primit şi terenuri şi mai arată că, în ultima vreme, administraţia locală a constatat o criză de terenuri.

Citiţi mai multe detalii pe Telegrama.ro!

(foto: Ziarul Naţional)