Comitetul Execuriv al FRF a reglat câteva probleme înaintea startului în viitorul sezon la nivelul eșaloanelor inferioare
Prețuri mai mari în ligile inferioare. Cheltuieli suplimentare

Comitetul Execuriv al FRF a reglat câteva probleme înaintea startului în viitorul sezon la nivelul eșaloanelor inferioare

Într-un fotbal tot mai sărac la nivelul susținerii și investițiilor Federația Română de Fotbal apasă și mai mult pe situația financiară a cluburilor din eșaloanele inferioare. În viitorul campionat la nivelul Ligilor a II-a și a III-a se crește remunerația arbitrilor și observatorilor. Costurile sunt mai mari cu 100, 200 sau chiar 300 lei per persoană care face parte din delegație. De exemplu, la Liga 2, un arbitru de centru primea până acum 2200 lei la un joc, iar de acum clubul gazdă va trebui să achite 2500 lei. Pentru arbitrii asistenți costul e mai mare cu câte 200 de lei, de la 1800 la 2000 lei, arbitrul de rezervă va primi cu 100 de lei în plus, la fel și delegatul de joc și observatorul de arbitri. Cumulat, baremul total pentru un meci din Liga 2 va costa din sezonul viitor 10.500 lei, față de 9.500, cât a fost până acum. În schimb, la Liga 3 va fi 5800, față de 4800 lei.