Poate începe turnarea ultimul strat de asfalt pe Străpungerea Laboratorului, lucrare marcată de întârzieri semnificative.
„În sfârșit, Inspectoratul de Stat în Construcții și constructorul de pe străpungerea Laboratorului au finalizat controlul lucrărilor efectuate până acum și s-a constatat conformitatea. Deci mingea s-a întors la noi și putem stabili cu constructorul finalizarea lucrării (adică turnarea stratului de uzură)”, a anunțat primarul Mihai Polițeanu.
După ce proiectul a fost blocat multă vreme, reluarea lucrărilor s-a făcut cu dificultate și a fost marcată de numeroase întârzieri și amânări de termene. Constructorul a ajuns să fie penalizat și amenințat cu rezilierea contractului.
Citește articolul: Se va putea circula, în sfârșit, pe Străpungerea Laboratorului
Investiția a presupus crearea unei noi legături rutiere între nordul și vestul Ploieștiului.
Ilustrație arhivă