Termo Ploiești a început să monteze stațiile de încărcare pentru mașini electrice, achiziționate de administrația locală într-un proiect prin PNRR.
„A început montarea în cartierele Ploieștiului a 44 de stații de încărcare a mașinilor electrice. Montarea acestora și operarea lor se va face de către Termo Ploiești.
Numărul mașinilor electrice a început să crească și în Ploiești, ca de altfel în toată țara. Încărcarea acestora este o nevoie în creștere și e important să asigurăm infrastructura necesară și la nivel de autoritate locală, nu doar al operatorilor privați. E o miză nu doar de mobilitate urbană, ci și de mediu”, a anunțat, marți, primarul Mihai Polițeanu.
Stațiile de încărcare au fost achiziționate în cadrul unui proiect cu finanțare din PNRR.