Cei patru membri ai echipei de juniori infO(1), elevi la CNILC Ploiești, au încheiat competiția de anul acesta trecându-și în palmares nouă medalii.
medalii MGS Cup Belgrad 2026 CNILC

Cei patru membri ai echipei de juniori infO(1)au încheiat ediția de anul acesta a Mathematical Grammar School Cup Belgrade cu un rezultat excepțional. Elevii CNILC Ploiești au obținut nu mai puțin de nouă medalii.

„La final de an școlar, ne bucurăm de un nou rezultat de succes obținut de elevii echipei  infO(1), școlarizați de Centrul Judetean de Excelență Prahova. La Palatul Parlamentului din Serbia a avut loc ceremonia de premiere a celei de a XIII-a ediții a concursului Mathematical Grammar School Cup Belgrade - 2026. 
Echipa noastră, formată din elevii juniori:
- Păun Mara Ioana, clasa a VIII-a, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale", Ploiești;
- Bucur Briana Maria, clasa a IX-a, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale", Ploiești;
- Urlețeanu Octavian Alexandru, clasa a VIII-a, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale", Ploiești;
- Sanalp Karan Ștefan, clasa a VIII-a, Colegiul Național "Ion Luca Caragiale", Ploiești,
a obținut nouă medalii”, a anunțat prof. Dana Lica, directorul Centrului Județean de Excelență Prahova.

Poza articol  Citește articolul: România are șase medaliați, anul acesta, la Balcaniada de Matematică. Ploieșteanul Ștefan Savu (CNILC Ploiești), pe lista premianților

Premiile au fost obținute astfel:

  • Mara Ioana Păun - medalie de argint la informatică și medalie de bronz la matematică
  • Briana Maria Bucur - medalie de argint la informatică
  • Octavian Alexandru Urlețeanu - medalie de argint la informatică și medalii de bronz la fizică și matematică
  • Karan Ștefan Sanalp - medalii de argint la matematică, fizică și informatică

Sursa foto: Dana Lica