După ce hotărârea adoptată în martie privind cedarea Parcului Municipal Vest către Consiliul Judeţean a fost declarată ilegală, Consiliul Local Ploieşti a revenit joi asupra deciziei şi a adus mai multe modificări, în încercarea de a rezolva aspectele semnalate de Prefectură.

Proiectul de hotărâre de modificare şi completare a hotărârii din luna martie a fost aprobat joi de forul legislativ ploieştean, cu 20 de voturi favorabile, în timp ce trei consilieri au votat împotrivă iar alţi trei s-au abţinut.

Secretarul general al municipiului, Mihaela Constantin, funcţionarul care urmăreşte respectarea legalităţii deciziilor la nivelul administraţiei locale, a anunţat în timpul şedinţei că proiectul de hotărâre a avut rapoarte nefavorabile şi că nu va contrasemna de legalitate hotărârea. "Un singur lucru voiam să vă spun, ca să aveţi cunoştinţă, rapoartele sunt nefavorabile, (n.r. proiectul de hotărâre) nu este avizat de legalitate, nu îl voi contrasemna hotărârea", le-a transmis secretarul consilierilor locali înainte de vot.

Vedeţi VIDEO şi mai multe detalii pe Telegrama.ro!