Autorităţile ploieştene au primit vineri vizita unei delegaţii din Lefkada, oraş înfrăţit din 1998 cu Ploieştiului, stabilind cu această ocazie ca municipiul să găzduiască anul viitor un eveniment dedicat localităţii greceşti.
Vizita oficială vine în contextul în care astăzi începe în Ploieşti a opta ediţie din "Alfabetul Convieţuirii", festival interetnic care-şi propune promovarea tradițiilor și culturii minorităților din țara noastră, sub semnul înțelegerii și al bunei conviețuiri. Deschiderea oficială e programată în această după-amiază. Delegaţia din Grecia a făcut o vizită în Ploieşti cu această ocazie, fiind primită la sediul Primăriei de către viceprimarul Daniel Nicodim, care a discutat cu omologul său despre o posibilă deplasare în Grecia a reprezentanţilor Primăriei şi organizarea unui eveniment comun în Ploieşti.