Începute în urmă cu peste zece ani şi sistate undeva prin 2013, din lipsă de bani, lucrările la noua staţie de epurare a apelor uzate din Ploieşti sunt din nou

Directorul Regiei Autonome de Servicii Publice Ploieşti, Raul Petrescu, a declarat săptămâna trecută, în timpul unei conferinţe de presă, că autorităţile locale sunt în negocieri cu executantul, încercând să evite un nou litigiu în instanţă. El a precizat că, în interpretarea Primăriei Ploieşti şi a RASP, pentru finalizarea lucrărilor ar mai fi nevoie de circa 4,5 milioane de euro, însă constructorul susţine că suma totală ar fi undeva la 11 milioane de euro, invocând că unele echipamente instalate aici în timpul vechilor lucrări s-au degradat pe parcurs, din cauza nefolosirii lor.

O lămurire ar fi trebuit să vină printr-o expertiză tehnică, solicitată în mai multe rânduri de municipalitate, pentru a spune ce mai e de făcut la noua staţie, unde, în teorie, stadiul lucrărilor a ajuns la 80%. Asta, desigur, dacă nu s-a uzat nimic între timp. E drept că autorităţile îi acuză pe constructori că, în momentul sistării de acum vreo şase ani, nu au luat măsuri pentru conservarea lucrărilor deja efectuate. „A existat o carenţă la nivelul managementului Primăriei Ploieşti la momentul 2013, când s-au blocat lucrările. Din păcate, ne aflăm într-un impas, constructorul solicitând o sumă foarte mare, care din punctul nostru de vedere nu se regăseşte în contract. Ar fi fost de folos o expertiză tehnică, însă acest lucru a fost scos la licitaţie de şapte ori până acum de către Primărie şi nu s-a prezentat nicio firmă, chiar dacă suma alocată a fost majorată de fiecare dată. Nimeni nu a vrut să-şi asume ce s-a întâmplat până acum”, a declarat Raul Petrescu, directorul RASP Ploieşti.

„Actualmente există un dezacord privind necesarul sumei pentru finalizarea acestei lucrări. Suma care reiese din contract este mult mai mică faţă de cea apreciată de către constructor, iar în acest moment au loc negocieri pentru a ajunge la un consens. Practic, Primăria Ploieşti şi RASP apreciază că suma necesară ar fi undeva la patru milioane de euro - patru milioane şi jumătate, iar solicitarea lor se învârte în jurul sumei de 11 milioane de euro. Este o diferenţă enormă şi încercăm să evităm să ajungem în instanţă, însă există din păcate şi această posibilitate. Ei nu au reuşit să argumenteze de ce solicită această sumă. Sigur, invocă faptul că s-au erodat acele utilaje şi tot ceea ce s-a investit în staţia de epurare, având în vedere că ele nu au fost în stare de funcţionare, staţia nefiind finalizată şi nefuncţionând”, a mai explicat directorul RASP.

Lipsă de bani

În momentul blocării, autorităţile ploieştene au reclamat că aveau un contract cu Ministerul Mediului, care îşi asuma să plătească o parte din invesiţie. În momentul în care toate proiectele de acest gen au fost transferate de la Mediu la Dezvoltare, finanţarea pentru noua staţie de epurare a Ploieştiului s-a pierdut subit şi fără explicaţie. După ani şi ani, Primăria a câştigat un proces cu Ministerul Dezvoltării şi a primit peste 18 milioane de lei. Pentru că, între timp, apăruse şi un litigiu cu firma executantă, lucrările nu s-au reluat atunci, banii au fost cheltuiţi pe alte priorităţi, iar acum municipalitatea e în situaţia în care nu ştie ce s-a păstrat din vechile lucrări, nu ştie cât va costa să ducă la capăt investiţia şi nici din ce surse va plăti. În apărarea sa, executantul poate invoca faptul că lucrările n-au fost blocate din culpa sa şi că, în perioada foarte mare scursă din momentul adjudecării contractului şi până acum, costurile pentru materiale şi forţă de muncă au crescut considerabil, existând o hotărâre de Guvern de anul trecut care le dă posibilitatea firmelor de profil să actualizeze preţurile inclusiv în interiorul unor contracte în derulare. Referitor la expertiza tehnică solicitată fără succes de autorităţile ploieştene, reprezentanţii firmei de construcţii şi ai RASP au căzut de acord, văzând că nu se implică nimeni pentru expertizare, să facă o comisie mixtă care să evalueze situaţia. Numai că, la cum arată lucrurile, e cam singurul lucru la care par să fi ajuns la un numitor comun, în rest existând foarte multe neînţelegeri.

Scăpăm de penalităţi

În tot acest timp, e şi o veste cât de cât bună. Ploieştiul a primit, prin hotărâre de Guvern, o nouă derogare, pentru a putea folosi vechea staţie de epurare fără a plăti sancţiuni de mediu, chit că aceasta nu mai respectă normele de poluare. RASP anunţă că a şi câştigat un proces cu Apele Române în acest sens, anulând mai multe amenzi deja primite. Derogarea mai e valabilă vreo patru ani, timp în care municipalitatea e obligată să finalizeze noua staţie, dacă mai putem numi „nouă” o investiţie începută acum peste 10 ani şi abandonată.

Referitor la situaţia epurării apelor uzate, conducerea RASP a prezentat ca principala realizare a acestui an faptul că a câştigat la Curtea de Apel litigiul cu sucursala Apelor Române, sentinţa, rămasă definitivă, permiţându-le autorităţilor ploieştene să evite noi penalităţi şi să recupereze banii de amendă deja plătiţi. Practic, conform sentinţei, a fost anulată autorizaţia de gospodărire a apelor care impunea condiţii foarte stricte şi care ducea aproape din oficiu la aplicarea de sancţiuni. „Astfel, au fost anulate amenzi în sumă de 3.276.316 lei, din care Regia a efectuat plăţi în valoare de 1.164.806 lei, sumă ce urmează a fi recuperată pe calea instanţei”, se arată în raportul de activitate prezentat săptămâna trecută.