Gospodăria unei bătrâne din comuna Colceag a fost distrusă acum câteva nopți de un incendiu violent. Femeia de 86 de ani a pierdut tot ce avea.
colceag incendiu apel

Gospodăria unei bătrâne din comuna Colceag a fost distrusă acum câteva nopți de un incendiu violent. Femeia de 86 de ani a fost la un pa să-și piardă viața, fiind salvată de câțiva vecini care au observat la timp focul și i-au sărit în ajutor. Focul i-a distrus, însă, agoniseala de o viață.

„Un incendiu puternic a cuprins gospodăria vecinei mele "mama Sanda", o bătrânică de 86 de ani. În doar câteva minute, flăcările au mistuit agoniseala strânsă într-o viață de muncă și sacrificii.

Din fericire, Dumnezeu a rânduit ca în apropiere să se afle câțiva tineri vecini, care au observat fumul și au intervenit imediat, reușind să o scoată la timp din locuință pe "mama Sanda", nevătămată. Le mulțumesc din suflet pentru curajul, omenia și spiritul civic de care au dat dovadă.

De asemenea, mulțumesc pompierilor pentru promptitudinea intervenției și tuturor cetățenilor care au venit în număr mare pentru a sprijini echipele de intervenție. Gesturile lor demonstrează că solidaritatea și grija față de semeni sunt încă valori puternice în comunitatea noastră”, a transmis primarul Ionuț Soare.

Din gospodăria bătrânei nu au mai rămas, însă, decât două ziduri șubrede.

Poza articol  Citește articolul: Locuință și anexe distruse azi-noapte, la Colceag, de un incendiu provocat de jarul din sobă

„Cei care doresc să întindă o mână de ajutor pot face donații în contul său: 

PURICE ALEXANDRA

IBAN: RO33 RNCB 0512 1742 1344 0002

BIC/SWIFT: RNCBROBU

Orice ajutor, indiferent de valoare, este binevenit și reprezintă un gest de solidaritate și omenie pentru o persoană care trece prin momente foarte grele.

Vă mulțumim tuturor pentru sprijin, implicare și pentru că demonstrați încă o dată că suntem o comunitate unită!”, a transmis primarul Ionuț Soare.