Primarul comunei Florești, Simona David, a anunțat că studiul de fezabilitate a fost transmis către CNI la finalul lunii ianuarie.
Noul corp de clădire va avea un regim de înălțime cu parter, trei etaje și etaj tehnic, cu o suprafață desfășurată de aproape 28.000 de metri pătrați, a mai anunțat edilul, care a publicat pe contul oficial de Facebook și mai multe fotografii cu proiectul.
„Sunt foarte bucuroasă să vă anunț că am depus la CNI studiul de fezabilitate pentru «Construire corp nou Spital de Pneumoftiziologie», iar acum așteaptă finanțarea. Spitalul va avea o suprafață construită de 5.851 mp, iar cea desfășurată de 27.854 mp. Clădirea va avea demisol, parter, 3 etaje și etaj tehnic. Locația va fi în comuna Florești, sat Cătina”, a anunțat primarul Simona David.