Primarul comunei Florești reclamă că fondurile pentru amenajarea trotuarelor din Novăcești sunt blocate de prefect

Prefectul de Prahova a atacat, în instanță, hotărârile adoptate la începutul săptămânii de Consiliul Județean Prahova, privind alocarea de fonduri pentru primării. Una dintre localitățile afectate este Florești, care ar fi trebuit să primească suma de 600.000 de lei, pentru amenajarea trotuarelor la Novăcești.

Situația a fost reclamată chiar de primarul Simona David.

„Consiliul Județean Prahova, condus de PNL, a alocat suma de 600.000 de lei pentru investiția «Amenajare trotuare DJ 101P, comuna Florești, sat Novăcești», aflată în derulare. Prefectura Județului Prahova, condusă de PSD, a suspendat transferul acestei sume către bugetul comunei noastre, printr-o acțiune în Instanță.

Concluzia este că, în timp ce PNL a încercat să ajute comuna noastră, PSD nu a făcut decât să blocheze dezvoltarea și modernizarea localității, din motive strict politice, legate de alegerile ce urmează”, acuză Simona David.

brau muntenesc

vkpGARDENIX Telegrama

citygate